Co jeść podczas długich treningów?

Podczas planowania długich wypadów czy to na rowerze, czy też wycieczek górskich obowiązkowym elementem jest odpowiednie zaplanowanie żywienia. Przecież nikt z nas nie chce kłopotów z brakiem energii podczas wysiłku, które z całą pewnością odbiorą nam radość z wysiłku, a w skrajnym przypadku mogą utrudnić powrót do domu. O tym co powinniśmy ze sobą zabrać powinno zdecydować kilka czynników:

1. rodzaj aktywności fizycznej - w zależności od tego co planujemy robić mamy różne możliwości zabierania ze sobą produktów. W przypadku wycieczki górskiej nasze możliwości są prawie nieograniczone. Mamy przecież ze sobą plecak. W przypadku długiej jazdy na rowerze, jeżeli nie chcemy zabierać ze sobą plecaka pozostają nam trzy kieszonki na plecach koszulki. Biegacze mają jeszcze trudniej bo przy rezygnacji z plecaka pozostaje niewielka saszetka (nerka) lub pas, które wiele nie mieszczą.

2. intensywność wysiłku - wraz ze wzrostem intensywności krew, która zwykle znajduje się w okolicach trzewi transportowana jest do mięśni co sprawia, że procesy trawienie przebiegają mniej efektywnie. Stąd im wyższa intensywność wysiłku tym postać naszych przekąsek powinna mieć charakter bardziej płynny.

3. prostota - w zależności od chęci przekąski możemy przygotowywać samemu lub kupować gotowe produkty. Jeżeli nie zależy nam na prostocie możemy sami przygotować kanapki, batoniki czy ciastka ryżowe. W innym wypadku możemy posiłkować się produktami dostępnymi na półkach sklepowych.

4. preferencje żywieniowe - najważniejszy aspekt, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Jeżeli przekąski nie będą odpowiednie możemy nie mieć ochoty na ich konsumowanie podczas wysiłku co tylko przyspieszy moment wystąpienia kryzysu energetycznego. Należy zatem wybierać produkty, po które chętnie będziemy sięgać.

Skoro wiemy czym kierować się podczas wyboru odpowiednich przekąsek podczas wysiłku, to zobaczmy jak przedstawiają się najpopularniejsze wybory:

* kanapki lub bagietki z szynką i serkiem Philadelphia
* ciasta ryżowe
* batoniki energetyczne przygotowane własnoręcznie lub kupione w sklepie
* banany
* suszone owoce (daktyle, figi, morele)
* żele energetyczne