Minimum czasu, maksimum efektów!

Brak czasu to dzisiaj najczęstsza wymówka od wszystkiego, zarówno trzymania diety jak i podejmowania aktywności fizycznej. O ile to pierwsze można bardzo prosto rozwiązać korzystając z usług firm cateringowych, o tyle treningu nikt za nas nie zrobi. Jak dobrać odpowiednią aktywność fizyczną do celu jaki obraliśmy? Co będzie najbardziej efektywne w okresie redukcji tkanki tłuszczowej? O tym wszystkim poniżej.

W zależności od celu jaki nam przyświeca możemy podzielić aktywność fizyczną na wspomagającą budowanie masy mięśniowej i ułatwiającą redukcję tłuszczu. Do pierwszej grupy zaliczać będziemy wszystkie wysiłki oporowe, czyli takie w których używamy ciężaru zewnętrznego lub wykorzystujemy ciężar własnego ciała. To właśnie opór jakiemu musimy stawić czoła powoduje mikrouszkodzenia w strukturze mięśniowej, które przy odpowiednim żywieniu w okresie regeneracyjnym zostają nadbudowane nowymi białkami mięśniowymi.

Jak wspominałem wcześniej redukcja tkanki tłuszczowej jest uzależniona od deficytu energetyczne. W związku z tym im więcej kalorii spalimy podczas danej aktywności fizycznej tym więcej będziemy mogli zjeść i tym samym łatwiej będzie nam utrzymać zakładany deficyt energetyczny. O ile trening oporowy może być nadal skuteczny w redukowaniu tkanki tłuszczowej, o tyle bieganie czy pływanie tylko w minimalnym stopniu mogą przyczynić się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Ich przewagą jest jednak charakterystyka wysiłku, który jest ciągły i jesteśmy w stanie wykonywać go przez dłuższy okres czasu. Tym samym im dłużej będzie trwał wysiłek fizyczny tym większy będzie deficyt energetyczny.

Niezależnie jednak od naszego celu należy myśleć długoterminowo. Co to oznacza? Przy wyborze rodzaju aktywności fizycznej należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Jeżeli nienawidzisz biegać, nie oszukuj się, że przez najbliższe pół roku będziesz biegać 3-4 razy w tygodniu. Z drugiej strony jeżeli nie potrafisz pływać, to wybór pływania może okazać się ekscytujący, ale przy braku odpowiedniej techniki może okazać się, że podczas godzinnej wizyty na basenie większość czasu spędzisz stojąc przy ścianie.

Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś w stanie wygospodarować kilku godzin w tygodniu na trening, postaraj się zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia zwiększając dzienną ilość kroków, wybierając schody zamiast windy i spacer podczas rozmowy telefonicznej zamiast siedzenia przy biurku.